Šta je Elektroterapija?
Elektroterapija predstavlja korišćenje brojnih modaliteta električne struje koji se dobijaju pomoću modernih elektronskih uredjaja u terapijske svrhe. Elektroterapija izaziva dilataciju (širenje) krvnih sudova i pojačava cirkulaciju krvi i limfe, pri čemu se povećava trofika tkiva i pospešuje reapsorpcija edema i smanjenje otoka, čime se smanjuje zapaljenski proces i pomaže da se odstrane faktori koji dovode do bola. Elektroterapija na bol deluje analgetički što znači da veoma dobro smanjuje bolnost, draženjem receptora u koži i oslobađanjem endogenih opoida kao i poboljšanjem cirkulacije krvi i limfe. Pospešuje regeneraciju perifernih zivaca i osteogenezu (zarastanje) kod preloma kostiju.
TENS i interferentna struja.
TENS je terapijska procedura kojom se putem električnog draženja senzitivnih nervnih završetaka u koži leče bolna stanja. Aparat koristi nisko-frekventnu impulsnu struju. Primenom ove metode dolazi do prekida bolnih refleksnih lukova. Pacijenti se oslobađaju bolova i osećaju mnogo bolje, bez upotrebe medikamentozne blokade, kojom nije moguće obezbediti trajnije rezultate.
Interferentna struja (Nemecova struja) predstavlja naizmeničnu struju dobijenu ukrštanjem tj. interferencijom dve struje srednje frekvencije te se nazivaju i „ukrštene struje“. Prednost ove terapijske procedure je dubinski efekat u tkivima na mestu ukrštanja struja (npr. zglob kuka ). Ona je i jedini oblik elektroterapije koja se može primeniti i kod bolesnika koji imaju prisustvo metala u organizmu (npr: nakon ugradnje veštačkog kuka). Terapijsko dejstvo na tkiva je višestruko: smanjuje bol, otok,upalu, ubrzava regeneraciju tkiva.
Terapija strujom počiva na draženju receptora u koži koji dovode do otklanjanja bola ili faktora koji prouzrokuju bol. Intezitet struje i frekvencija proizvode određeni fiziološki odgovor u organizmu (dejstvo centralnog nervnog sistema, međumišićna koordinacija itd.) i podstiču isceljenje obolelog mesta.
Cilj fizikalne terapije strujom je da suzbiju upalne procese unutar tkiva. Elektroterapija može da se primenjuje samostalno ili u kombinaciji sa drugim terapeutskim metodama. Zbog svoje učinkovitosti i zbog toga što ima manje nuspojava od drugih metoda lečenja, preporučuje se kao dodatna terapija u velikom broju slučajeva: sportskih povreda, artritisa, lečenju zglobova (skočni zglob, koleno), povreda ligamenata i mišića, ukočenosti, bolova u vratu, kičmi, ramenu i laktu.
Comments